II Dzień Storczyka

20 maja 2018 r. już po raz drugi uczestniczyliśmy w „Święcie Storczyka”. Wydarzenie to miało miejsce w otoczeniu obszaru Natura 2000 Kalina Mała.

Tegoroczne Święto Storczyka odbyło się przy słonecznej pogodzie i wyśmienitej atmosferze. Organizatorzy wraz z wystawcami zorganizowali wiele ciekawych konkursów, quiz-ów oraz zabaw dla najmłodszych uczestników tego święta, ale też dla nieco starszych. W naszym namiocie projektowym opowiadaliśmy o działaniach jakie prowadzimy na murawach, jakie są zagrożenia dla tego cennego siedliska na skalę europejską, staraliśmy się też przekazać informację na temat miechowszczyzny czy też w jaki sposób owce i kozy chronią miechowską przyrodę. W naszym quiz-ie do wygrania były m.in. przewodniki turystyczne po 12 obszarach Natura 2000, koszulki, torby oraz inne gadżety projektowe wydane w ramach projektu.

Osoby odwiedzające w tym dniu obszar Natura 2000 Kalina Mała miały do wyboru szeroką ofertę przedstawioną przez wystawców. Znane z ubiegłego roku wycieczki terenowe z ekspertami w dziedzinie botaniki, leśnictwa, ornitologii oraz entomologii cieszyły się dużym zainteresowaniem. Po trudach wycieczki z przewodnikami i wzbogaceniu wiedzy można było się posilić znakomitą jagnięciną serwowaną przez osoby hodujące owce olkuskie, czy też smacznym bigosem przygotowanym przez myśliwych. Dla osób lubiących słodkości były też przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich ciasta, ciastka. Również dużym zainteresowaniem cieszyły się projekcje filmów na temat obszarów Natura 2000 na Wyżynie Miechowskiej, w tym nasza pn. „Między Miłkiem a Dziewięćsiłem”.  Po tak ekscytującym dniu pełnym wrażeń oddaliśmy teren naturze.

Kolejne Święto Storczyka za rok. Zachęcamy do uczestnictwa. My też tam będziemy!

Więcej o Dniu Storczyka można również przeczytać pod linkiem: http://www.dziennikpolski24.pl/region/miechow/a/drugie-swieto-storczyka-w-kalinie-malej-juz-za-nami,13194053/