Dzień Storczyka

Kolejny raz uczestniczyliśmy w Dniu Storczyka przy obszarze Natura 2000 Kalina Mała. Podczas niedzielnego pikniku odwiedziło Nas wiele osób zainteresowanych tematyką ochrony muraw kserotermicznych.

Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszyły się wycieczki terenowe, których przewodnikami byli botanicy, leśnicy, ornitolodzy czy entomolodzy. Największą niespodzianką było zaobserwowanie kwitnących obuwików pospolitych na murawie kserotermicznej.  Kępka kwitnących storczyków to cenne obserwacja w tym obszarze i potwierdzenie, że działania, które podejmowaliśmy w ramach projektu LIFE+ , jak ich obecna kontynuacja (wycinka drzew i krzewów, koszenie powierzchni oraz wypas owiec olkuskich i kóz) przynosi  pozytywne efekty.

Dla osób odwiedzających przygotowano kilkanaście stoisk m.in. Nadleśnictwa Miechów, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, Straży Ochrony Przyrody z Miechowa, gdzie prowadzone były konkursy i quizy. Przygotowano również stoiska z degustacją potraw. Do spróbowania była jagnięcina przygotowana przez osoby wypasające w obszarach Natura 2000 na Wyżynie Miechowskiej i inne regionalne potrawy.

Więcej zdjęć można obejrzeć pod linkiem: https://dziennikpolski24.pl/iii-swieto-storczyka-w-kalinie-malej-znajdz-sie-na-zdjeciach/ar/c1-14143419

obuwik pospolity w obszarze Natura 2000 Kalina Mała
namiot RDOŚ Kraków